Pociąg do dużych miast?

Zestaw mendoski.

Zestaw mendoski.

Opuściliśmy Patagonię z żalem, choć duże ośrodki miejskie okazały się mieć swoje zalety, takie jak niższe ceny i większy wybór jedzenia. Na pierwszy rzut poszła Mendoza, gdzie życie nocne kwitnie. Na obrzeżach zaś miasta rozciągają się winnice, bo Mendoza winem stoi i nawet tutejszy „zestaw mendoski” z McDonalda ma wino zamiast coli. Trafiliśmy nawet na końcówkę festiwalu wina, w czasie którego raczyliśmy się pod chmurką wyrobami podmiejskich winnic i w spokoju słuchaliśmy argentyńskich artystów.
Niemniej w głowach obraz Mendozy mieliśmy inny, więc i rozczarowanie ogólnym brakiem klimatu większe. Nasze wyobrażenia zaspokoiły jednak okoliczne miasteczka, trzymające się klimatu śródziemnomorskiego tak temperaturą, jaki i architekturą. Maipu urzekło spokojem i wszędobylskimi winnicami, z których wynieśliśmy (za uiszczeniem opłaty) kilka butelczyn zacnego trunku.


Nic więcej nas tu nie trzymało, udaliśmy się więc do Cordoby. Zanim tam dotarliśmy musieliśmy zmierzyć się ze słabnącą mocą kciuka. Na wylotówce po przejściu 5 kilometrów i odczekaniu 3 godzin w smażącym słońcu ostatecznie poddaliśmy ten kierunek. Postanowiliśmy wrócić na Rutę 40 i tam szukać szczęścia. Droga na około okazała się strzałem w dziesiątkę, choć przyszło nam spędzić noc na nieco szemranej stacji benzynowej. Zagadnięta policjantka stwierdziła, że ta cześć miasta i tak jest bezpieczniejsza niż ta po drugiej stronie ulicy, sen nasz był więc raczej przerywany.
Z samego rana szczęśliwym trafem zabrał nas stary Niemiec zmierzający dokładnie do Cordoby.
Cudowne churros - kolejny cud na naszej drodze.

Cudowne churros – kolejny cud na naszej drodze.

Jakoś tak korciło, by zapytać co przygnało tego na oko 70-letniego jegomościa w te strony, jednak zmysł dyplomatyczny kazał raczej przemilczeć tą kwestię… Pan był zresztą bardzo sympatyczny, dał nawet pokierować samochodem, podczas gdy on przyciął komara.
Po drodze pokazał nam miejscowość, w której odnaleziono dziecko jedzące z piersi zmarłej z wycieńczenia matki. Momentalnie ogłoszono to jako cud, a jakiś sprytny klecha postawił w tym miejscu sanktuarium i wyciągał z tego tytułu spore datki od wiernych. Jeszcze sprytniejsi sklepikarze sprzedający ciemnemu ludowi medaliony i inne dewocjonalia dorobili przesąd: tego, kto przejeżdżając nie wstąpi do sanktuarium, tylko je ominie, czeka pech – najpewniej wypadek w dalszej drodze. Udający się tu pielgrzymi często obchodzą całe miejsce na kolanach. Jeden jegomość dokonał tego na plecach, poruszając się za pomocą łopatek, na co Niemiec agnostyk-wesołek stwierdził: szkoda, że nie na dupie.
Później minęliśmy jeszcze jedno miejsce magiczne, gdzie z kolei U.F.O. spać ludziom po nocach nie daje, a lokalni, jak wyżej, trzepią kasę na naiwniakach.

Cordoba, do której w końcu dotarliśmy, okazała się być kolejnym przereklamowanym miastem (choć w tamtejszym akwarium miejskim stanęliśmy oko w oko z jednym z najdziwniejszych stworów). Niemniej opowiem dwie historie z nim związane.

Potwór morski.

Potwór morski.


Muzeum zaginionych.
W centrum miasta, w dawnej siedzibie policji mieści się muzeum zaginionych. W latach 80-tych, gdy u nas w telewizji brylował Jaruzelski, w Argentynie siłą przejęła władzę junta wojskowa. U nas niewygodnych ludzi pozbywano się w rzekach, w Argentynie zaś otumaniali ich narkotykami, wsadzali do samolotów i lecąc nad Atlantykiem wyrzucali, pozbywając się ciał na zawsze. Zbrodnie dyktatury nadal nie zostały rozliczone, a matki zaginionych nadal szukają swoich dzieci.

Pociągi.
Jako że autostop na północy działał nam na nerwy, wpadliśmy na pomysł przemieszczania się pociągiem. Ten środek transportu jest jednak w Ameryce Południowej na wymarciu. Argentyna szczyciła się kiedyś olbrzymią siatką połączeń.
Piekielnie trudny autostop.

Piekielnie trudny autostop.

Tutejszy system kolejowy został jednak z rozmysłem rozmontowany. Sprywatyzowane koleje przejął lokalny potentat w branży transportowej (tiry, autobusy) i by pozbyć się konkurencji na torach, pozamykał wiele połączeń. Przykładowe połączenie Cordoba – Buenos Aires funkcjonuje 2 razy w tygodniu. Bilety są tanie, ale przez to wykupione z miesięcznym wyprzedzeniem. Ambitna pani prezydent stwierdziła, że Argentynie przydałaby się (chyba ze względów prestiżowych) linia szybkich kolei i zamierza wpompować miliardy w jej budowę, zapominając jakby, że wystarczyłoby zainwestować w rewitalizację już istniejących połączeń i sypiącej się infrastruktury.

Olani przez kolej po raz ostatni zmierzyliśmy się z autostopem w Argentynie. Skutek tego był mieszany, ale ostatecznie dotarliśmy do Rosario – miasta rodzinnego naszego znajomego z Meksyku, Juliana. Rosario okazało się kolejnym nieurzekającym argentyńskim miastem, ale trzymała nas tam elektryzująca osobowość Juliana. Szwendaliśmy się z nim i bimbaliśmy przez 5 dni po których padła decyzja: kierunek – Urugwaj. Ze stopa zrezygnowaliśmy. Chcieliśmy całość drogi pokonać autobusem, lecz los spłatał nam figla, o czym w następnym odcinku…

DO GALERII ZAPRASZAMY (PICTURES).

Mate macie?

Mate macie?

1 thought on “Pociąg do dużych miast?

  1. Cudowne churros – padłem. To naprawdę sprzedaje się w takiej formie? W sumie nie od dziś wiadomo że religia pomaga znacznie w napędzaniu popytu 🙂 Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s