Panama. Operacja: „Republika Ziemniaczana”.

Dzień 1.

Początkowa animacja łódki wpływającej do portu to majstersztyk, zwłaszcza na Amidze500. Widać można wydusić sporo kolorów z „przyjaciółki”. Na lądzie kup gazetę w kiosku (buy newspaper), przeczytaj z jakim krajem Panama ma przyjazne stosunki, pójdź do ubikacji i wyrób paszport tego kraju, używając walizki (use briefcase). Wsiądź do autobusu i wybierz z trzech dialogów „Take me to the crossroad”. Nie jedź bezpośrednio do miasta chyba, że chcesz obejrzeć animację, jak panowie w ciemnych okularach zakuwają cię w kajdanki. Na skrzyżowaniu podejdź pod znak „Panama City” i użyj kciuka (use thumb). Ciężarówka wysadzi cię gdzieś w mieście. Na mapce jest aktualnie tylko mieszkanie amerykańskiego szpiega. Po kliknięciu (animacja windy wjeżdżającej na 23-cie piętro) spotkasz się z Davidem. Porozmawiaj z nim i wyczerp wszystkie tematy. Dowiesz się o różnicy pomiędzy skomplikowanym systemem wyborczym w USA, gdzie wybrać możesz tylko pomiędzy dwoma partiami, a systemem polskim, gdzie partie rodzą się, dzielą i umierają (możesz tą przydługą gadkę przeskoczyć wciskając Ctrl+Alt+L). Jeśli klikniesz na balkon, możesz popodziwiać panoramę Panama City.

Podziwiaj widok na Panama City.
Dzień 2.

Po rozmowie z Davidem pojawią się dwie lokalizacje (Zoo, Panama Canal). Pójdź najpierw do Zoo, znajdź kij koło toalety i użyj na klatce mrówkojada. Dostaniesz mrówkę. Pójdź w prawy górny róg, porozmawiaj ze strażnikiem, który nie będzie chciał cię wpuścić. W tym momencie użyj mrówkę na klatce z małpami. Kiedy wpadną w szał i zaczną hałasować, strażnik opuści swój posterunek. Wejdź do domku, włącz projektor i obejrzyj film. Potem udaj się nad kanał i zrób jego zdjęcia. Nagle pojawi się strażnik. Zrób szybko zdjęcie przechodzącego tapira i gdy strażnik podejdzie, pokaż zdjęcie zwierza. Wróć do Davida, ponownie pogadaj, użyj komputera i wpisz w wyszukiwarce „Polish Embassy in Panama”. Na mapie pojawi się nowa lokalizacja.

Lokalizacja: ZooDzień 3.

Kliknij na „Konsulat”. Okazuje się, że konsulat honorowy ulokował się na cmentarzu. Pogrzeb w śmietniku. Wejdź do środka, gdzie przywita cię grupka wesołych ludzi i atmosfera jak na imprezie. Porozmawiaj ze starszą, sympatyczną panią, pójdź do kabiny (use pen on paper), wrzuć papier do skrzynki i voila! – zmieniłeś rząd w Republice Ziemniaczanej.

Zmiana rządu.Dzień 4.

Użyj komputera, przeczytaj wiadomości z kraju, a dowiesz się, że doszła nowa, kolorowa partia. Pójdź do łazienki i ogól brodę. Teraz możesz bez obaw pójść na dworzec autobusowy. Kup bilet do Kostaryki, usiądź wygodnie w fotelu i obejrzyj animację końcową.

Amiga500.Gratulacje! Przeszedłeś Panamę!

Grywalność: 10 (choć naczelny narzeka na przydługie dialogi).
Grafika: na PC – 6, na Amidze – 8.
Dźwięk: 7.

Wypada podziękować panom ze stajni LucasArts za kolejną, miłą i grywalną przygodówkę.

PS. Amerykanie obalili jednego z panamskich dyktatorów w mniej taktowny sposób. W grudniu 1989 roku dokonali inwazji Panamy (tak po prawdzie to sam dyktator Noriega wypowiedział wojnę USA), równając z ziemią wiele domostw i zabijając około 2.000 cywili, kolejny raz przynosząc demokrację na bagnetach. Choć trzeba im przyznać, że jest ona trwała i zakorzeniła się w Panamie.

ZDJĘCIA Z GRY – SVGA (PICTURES).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s