Niemieccy imigranci.

„Niemieccy imigranci” brzmi w dzisiejszych czasach jak oksymoron, bo oprócz emerytów osiedlających się w egzotycznych krajach czy młodych ludzi spędzających przygodę życia w Australii, to raczej setki tysięcy obcokrajowców spragnionych lepszego bytu puka do Niemiec bram.

Klub Niemiecki w Puerto Varas.

A to było tak! 200 lat temu przeludniona Europa szukała miejsca, gdzie można by ten nadmiar zesłać. Nowo powstałe kraje Ameryki Północnej i Południowej były do tego idealne. Słabo zaludnione, bo wyludnione przez konkwistadorów, były głodne nowych rąk do pracy. W tym czasie Chile…

…nadal zmagało się z ostatnimi wolnymi Indianami południa. Dzielni i okrutni Mapuche wciąż swobodnie poruszali się po terytorium swoich przodków i od czasu do czasu puszczali z dymem hiszpańską osadę. Dni ich wolności były jednak policzone, gdyż nowo powstałe państwo miało też głód nowych terytoriów. Emisariusze wysyłani na europejskie dwory zaczęli sprowadzać osadników. Wkrótce napłynęli Polacy, Anglicy, Chorwaci, a nade wszystko Niemcy, którzy po dziś dzień wpływają na losy Chile. Otrzymali oni ziemie, które należały do Mapuchów i rozgorzała walka. Wojny tej Indianie nie byli w stanie wygrać i jak ówcześnie cały świat, musieli podporządkować się dyktatowi Europy.

Niemcy w swojej wytrwałości i pracowitości wyróżniali się wśród imigrantów. W miejscach, gdzie inni odpuszczali, oni parli naprzód, zmagając się z przeciwnościami losu. Osiedlali się głównie w rejonie najbardziej przypominającym fatherland. Kraina jezior, pełna gór i lasów, w której panował umiarkowany klimat pozwoliła im przeszczepić swoją kulturę i nawyki. Po dziś dzień można kupić tam ciasta (kuchen) czy niemieckie piwo.

Przeszpiegi.
Pierwszym miastem, gdzie podjęliśmy trop, była Valdivia. Zrządzeniem losu wylądowaliśmy u pary Chilijczyków, którzy 5 lat studiowali w Niemczech, a teraz pracują w niemieckich firmach w Chile. Bo trzeba Wam wiedzieć, że potomkowie Niemców, Francuzów czy Anglików nadal trzymają w garści gospodarkę tego kraju, zaś niemiecka krew płynąca w żyłach gwarantuje ułatwiony start w życie. Najlepsze w regionie szkoły podstawowe czy średnie są niemieckie (każda organizuje wyjazdy uczniów na parę tygodni/ miesięcy/ lat w celu poznania „kraju ojczystego”). Niemiecka ochotnicza straż pożarna, do której należał nasz gospodarz, otrzymuje najlepszy sprzęt od zaprzyjaźnionych jednostek z Reichu. Istnieją elitarne zrzeszenia niemieckie, których rozległa sieć kontaktów ułatwia załatwienie niejednej sprawy.

Chilijski folklor jakiś taki znajomy…


W poszukiwaniu berlińskiego łącznika udaliśmy się do najsłynniejszego lokalnego browaru Kunstmann, gdzie zabrał nas na stopa urodzony tu chłopak mówiący po hiszpańsku z niemieckim akcentem. Sam browar oczywiście też w klimacie – cycate kelnerki i kelnerzy w szelkowatych spodenkach, dobry browar w niedobrej cenie i przyśpiewki z głośników wprost z Octoberfest.

Asymilacja.
Tak często słyszy się, że imigranci w Niemczech się nie asymilują, wręcz starają się narzucić swój porządek, a dokładnie to Niemcy zrobili w Chile. Ich wpływ jest niewspółmiernie większy, gdyż nie tylko ociera się o najwyższe kręgi gospodarcze, lecz zmienił też mentalność narodu. Chilijczycy wyróżniają się na tle chaotycznej Ameryki Południowej porządkiem, praworządnością, pracowitością, za co płacą chłodniejszym temperamentem niegodnym Latynosów. Niski współczynnik korupcji, zwłaszcza wśród policjantów, wróży temu krajowi świetlaną przyszłość, w przeciwieństwie do wciąż wstrząsanej kryzysami, przeżartej korupcją włoskiej Argentyny.

Jaka z tego konkluzja? Jeśli dało się ten Niemiecki model po części przeszczepić w tak odległe miejsce i zaimplementować w całym społeczeństwie to może i u nas można by zaadoptować najlepsze cechy sąsiada i je na polska modłę zmutować?

Gabinet osobliwości.
Uniwersytet w Valdivi skrywa osobliwy gabinet, w którym to wystawione są osobliwie zmutowane zwierzaki. Człowiek czuje się nieswojo niczym w Fallout-cie. Zobaczcie sami TU jeśli Wasze nerwy są dostatecznie mocne.

ZDJĘCIA Z NIEMIECKIEGO CHILE (PICTURES).

Niemiecka straż pożarna w Chile.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s