Iran umęczony cz. II

Rewolucja 1979 r. pogorszyła los ludzi.

Jak wcześniej wspomniałem, irańskiej młodzieży brakuje tlenu. Jeśli nie mogą uciec z Iranu, uciekają w używki. Narkotyki stanowią poważny problem i wydają się jedynym wentylem bezpieczeństwa dla systemu, który nie pozwala bawić się w inny sposób, zamieniając siłę i energię tego kraju w zobojętniałych ćpunów.

Odnośnie rewolucji, jaka wybuchła w zeszłym roku, nikt dokładnie nie wie, o co w tym wszystkim chodzi, gdyż obaj kandydaci wywodzą się z rządu, a Mussawi, który stoi na czele “opozycji”, był premierem Iranu podczas czystek politycznych. Brak realnej opozycji, która…

…została fizycznie zlikwidowana na początku Islamskiej Republiki (cały rząd wysadzono przy pomocy bomby), powoduje u ludzi dezorientację. Brakuje silnego lidera, głowy, która poprowadziłaby tą młodzież ku lepszemu jutru. Podczas zeszłorocznych demonstracji pojawiały się hasła obalenia Islamskiej Republiki i jeżeli rządzący nadal będą przykręcać śrubę, cały kraj eksploduje i zniesie tą teokrację.
Swoją drogą ciekawe, co stanie się z duchowymi po takiej rewolucji? Czy ludzie całkowicie odwrócą się od zadufanych w sobie muł(ł)ów (przypadkowo trafne określenie)? Spory odsetek młodzieży jest niewierzący, do czego w dużej mierze przyczyniło się państwo religijne, które swoimi prawami zaprzecza słowom Koranu. Przykładem: wolność wyznania, która jest mocno ograniczona. Konwersja z innej religii na islam – jak najbardziej, w drugą stronę kończy się karą śmierci. Wyznawcy innych religii są mocno ograniczani, a w przypadku Bachaitów, zreformowanej wersji islamu, która głosi, o zgrozo!, równość płci, panuje totalna dyskryminacja – trudności w zdobyciu pracy, zakaz studiowania. Dochodzi nawet do takich skrajności, że zabójca wyznawcy tej religii nie trafia pod sąd, gdyż religia wyznawana przez ofiarę jest okolicznością łagodzącą.

Po szchu pozostały tylko pałace i limuzyny.

Rewolucja 1979 roku jest jedną z tych, które zamiast poprawiać los ludzi, pogorszyła go. Nakaz noszenia chust, pozamykane dyskoteki, koniec koncertów, alkohol czy bikini – zapomnij! Ludzie, zamiast trafiać do więzień, trafiali od razu na szubienice, a rządy Szacha-Tyrana są teraz wspominane z rozrzewnieniem. Wszystko to z powodu ropy – największego przekleństwa tego kraju. Niewielu z Was pewnie wie, że to władze USA w 1953 roku usunęły jedyny demokratyczny rząd, jaki do tej pory znał Iran. Ci sami Amerykanie, którzy aktualnie próbują zbombardować Bliski Wschód demokracją, usunęli ten rząd, gdyż ważył się znacjonalizować ropę – świętą własność kolonizatorów. Przyczynili się do powstania najbardziej anty-amerykańskiego reżimu na świecie, a teraz kolejny raz grożą zbrojną interwencją. Demokracja przyniesiona na bagnetach nigdy nie była trwała. Demokracji trzeba się nauczyć i ją samemu wywalczyć.

Ropa – trucicielka. W Iranie jej koszt dla zwykłego Kowalskiego to 30 groszy za litr, ciężarówki płacą zaś zawrotne 4 grosze za litr (życiodajna woda: 1 złoty za litr). Doprowadza to do sytuacji, w której autobusy stoją na postojach z włączonymi silnikami nawet godzinę, gdzie w Teheranie z powodu smogu rocznie umiera 10 tysięcy ludzi. Świadomość ekologiczna jest bliska zeru i śmieci lądują najczęściej za oknem samochodu.

Kulinaria: lody boskie, mleczne, włoskie. Irańskie lody przyczyniają sie do wzrostu mojej tuszy.

ZDJECIA Z IRANU (PICTURES).

ZAKŁADKA ZDJĘCIA ZAKTUALIZOWANA.
NOWA ZAKŁADKA FILM I MUZYKA.

Niektórzy rodzice przesadzają z nadopiekuńczością.

7 thoughts on “Iran umęczony cz. II

  1. Maja, jak żyjesz w tych pozakrywanych miejscach? Na zdjęciach wyglądasz jakbyś była uwięziona w tych długich ciuchach, ale mam nadzieję, że dają dużo cienia i tak naprawdę są o wiele lepsze niż krótkie spodenki. Zdjęcia w ogóle są MEGA, totalny odlot. Buziaki z Gdańska, u nas też był upał. To nic, że tylko przez 1,5 dnia, zawsze coś.:)

    • Ciuchy wbrew pozorom nie sa takie zle, przynajmniej oszczedzamy na kremie do opalania 🙂 niemniej brak swobody ubioru meczy, a stres zwiazany z mozliwoscia odsloniecia kawalka kostki lub, nie daj boze, podwiniecia sie koszulki jest niebywaly. Nawet nie wiesz jak chetnie zamienilabym sie pogodowo na polskie wczesne lato.. tu nawet kapieli w zatoce perskiej nam sie odechcialo, bo woda miala temperature zupy wiec co to za frajda?

    • tak przez pomylke chcialem zadzwonic do Daniela z Bandar Abbas jak tylko bede mial skypa zadzwonie niestety w Iranie i Turkmenistanie jest z tym problem

  2. Jesli ktoś sądzie że za Szacha był raj a potem piekło to znaczy że nic nie wie o Iranie. Zabronić ludziom dyskotek i alkoholu – to rzeczywiście „WIELKIE NIESZCZĘŚCIE”.

    • Zabronic ludzia noszenia stojow, fryzur, muzyki, radosnych tancow, bic i gwalcic mlodych ludzi ktorzy chca zmian to jest wielkie nieszczescie bo brak wolnosci to najgorsze czego mozna doswiadczyc. A to ze rezim szacha ,ktory byl opresyjny ludzie wspominaja jako dobry czas swiadczzy o tym ze teraz jest gorzej a nie ze wczesniej byl raj. Zamienic opresyjny rezim na bardziej opresyjny to raczej pech.

  3. Klapki I hardly understand this but I think you are eameizing!!!! Crazy emazing!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s